12 Haziran 2012 Salı

Renklerin,dili ve uyumu...

KIRMIZI: Titreşimi en kuvvetli renktir. Sinirler kan dolaşımını uyarır, vücut ısısını arttırır, bedene zindelik kazandırır. Uyum sağladığı renkler; siyah,beyaz,bej,gri,pembe,mavi,lacivert,yeşil ve sarıdır. 

PEMBE: Kırmızı ailesinden, kırmızının açık tonu olan pembe, şefkatin, duygusallığın, sanatsal yeteneklerin ve yaratıcılığın rengidir. Genelde beyaz ciltler hariç her tene giden renktir.Uyum sağladığı renkler; pembenin diğer tonları,siyah,beyaz,bej,gri,pembe,mavi,turuncu, kahverengi ve yeşildir. 

YEŞİL: Dinlendirici, huzur verici, sıcaklık hissi uyandıran bir renktir. Sıcak-soğuk renkler arasında geçişi sağlayan köprü gibidir. Çelişkiler arasında denge unsurudur. Açıktan koyuya değişik anlamlar taşır. Gözü yormaz. Yeşil yeniden doğuşu, baharın gelişini,barışı,uyumu simgeler.Psikolojik gerginliği ortadan kaldırır, enerji verir, çalışmaya teşvik eder. Uyum sağladığı renkler; siyah,beyaz,bej,gri,mavi,turuncu,yeşil ve sarıdır. 

MAVİ: Sonsuzluğu, bilgeliği, sezgi gücünü yüksek düşünsel duyumları temsil eden, sessizlik ve rahatlık telkin eden dinlendirici bir renktir. İştah kapatır. Aynı zamanda müziğin ve anneliğin rengi kabul edilir. Açık tonları hisleri, estetik anlayışı, sınırsızlığı ve sonsuzluğu simgeler. Koyu tonları çivit mavisi; soğuk kanlılık kazandıran damarları büzen, arındıran dengeleyen bir renktir.Mavi asil renk, aristokrat renk olarak kabul edilmiştir. Uyum sağladığı renkler; siyah,beyaz,bej,toprak rengi,kahverengi,mor,pembe,kırmızı,yeşil ve açık sarıdır. 

MOR: Meditasyon güzü olan, sezgi,ruhsal hayat ve ilhamla bağlantılı bir renktir.İnsanlar arası iletişimin rengidir.İlham vererek kişideki yaratıcılığı arttırır.Sinirli,hassas kişiler üzerinde çok belirgin etkisi vardır.Morun açık rengi eflatun, duygusallığın,hassasiyetin rengidir. Hüzünlü ve melankolik tonları da vardır. Uyum sağladığı renkler; siyah,beyaz,bej,gri,pembe,açık mavi ve donuk sarıdır. 

BEYAZ: Ölümsüzlük, ruh yüceliği gibi anlamlar taşıyan, sıcağı ve ışığı yansıtan, temizlik simgesi bir renktir. Doğallık ve güven veren bir anlam taşır. Ancak bazı nüanslarıyla soğukluk ve duyarsızlığın da rengidir. Beyaz hastanelerde yıllar bakterileri etkilediği düşünülerek kullanılmıştır. Tek kullanıldığında yorucu bir renktir. Uyum sağladığı renkler; tüm renler. 

SİYAH: Bütün renkleri emme özelliğine sahiptir. Ruh halindeki değişiklikleri simgeler. Giyimde ciddiyet telkin eden bir anlam taşır. İnsanları yalnızlığa iten, keder ifade eden yorucu bir renktir.Uyum sağladığı renkler;Tüm renkler. 

GRİ: Olgun,temkinli ve rahatlık telkin eden bir anlam taşır. Uyum sağladığı renler; özellikle sarı, pembe,kırmızı,hardal,turuncu gibi sıcak, neşeli renklerle uyum sağlar. 

SARI: Bilginin,aklın ve düşüncenin rengidir. Özellikle güneşi, altını simgeler; neşe ve güç kaynağıdır. Uyarıcıdır, sinir sistemini güçlendirir. Ancak yeşile kaçan tonu, acımasızlık ve sadakatsizlik demektir. Sıcak bir renktir. Uyum sağladığı renler; siyah,beyaz,gri,pembe,mavi,kırmızı,mor,yeşil ve kahverengidir. 

TURUNCU: Kırmızı ve sarı ailelerinin özelliklerini taşıyan turuncu; önsezi ve ilhamın rengi olup heyecanı simgeler. Aynı zamanda lükse düşkünlük, gurur ve oyunculuk işaretidir. Uyum sağladığı renler;siyah,beyaz,gri,pembe,mavi,lacivert,yeşil ve kahverengidir. 

KAHVERENGİ: Sıcak renklerden biridir. Her ten tonuna gider. Olgunluğun sembolüdür. Kırmızı ve siyahla akrabadır. Doğanın rengidir. Pozitif ve negatif etkiye sahip birçok tonları vardır. Açık tonları uyum ve rahatlığı yansıtır, doğruluk ve yalınlığı temsil eder. Kırmızıya yakın tonları şiddetlidir. Siyaha yakın tonları kararlılık ve idareciliği temsil eder. Genel manada güven verici bir renktir. Uyum sağladığı renkler; siyah,beyaz,bej,gri,kırmızı,pembe,mavi,lacivert,yeşil ve sarıdır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder